היעלמות

כפי שכבר אפשר להבין משם הספרמדובר בספר מתח. מי שקורא הרבה ספרי מתח יודע שלפעמים צריך בזה מיומנות. ריבוי דמויות בספר סיפורת יכול אולי קצת להעיק, אבל לא באמת להפריע לקריאה, בעוד שבספרי מתח לכל דמות יש חשיבות. אם לרגע היית לא מרוכז ופספסת מידע חשוב לגבי אחת בדמויותגורלך לא להבין משהו כמה עמודים אחרי. אני מודה – אין לי מיומנויות גבוהות בקריאת ספרי מתח עמוסי דמויות ועלילה פתלתלה ובספר שלפנינו יש הרבה דמויות ועלילה די מורכבת, במיוחד הדרך לקטרזיס, תוסיפו לזה בעיות קשב וריכוז רציניות והרי לכם קוראת שמדפדפת אחורה כל כמה עמודים על מנת לפענח משהו שחמק בזמן הקריאה.

בשורה התחתונה – ספר מתח, שלעיתים סוחף יותר ולעיתים קצת פחות, קליל וזורם. בהחלט יכול להתאים כספר טיסה, בתנאי שאתם טסים לא מעט שעות כי בכל זאת, מדובר בחתיכת ספר עב כרס.

העלילה שלנו מתחילה בארץ באביב של שנת 1984. מיקי הוא בן קיבוץ הגפן שנמצא בצפון הארץ, הוא בדיוק מסיים את לימודיו בתיכון ומכיר את קארן, צעירה אמריקאית המתנדבת בקיבוץ. השניים מתאהבים וביום הולדתה לוקח אותה מיקי למעין יום כיף בצפון שכולל מאפייה ערבית אותנטית, תצפיות וטיולים. מהיום הזה מיקי ישוב לבדו לקיבוץ. בעת עצירה לתדלוק קארן נחטפת על ידי שני ערבים (שבאופן תמוה יודעים את שמה) בלי להשאיר סימן. מתחילה חקירה שנסגרת בנסיבות לא ברורות, לא נמצא מניע לחטיפה ועקבותיה של קארן נעלמות כאילו בלעה אותה האדמה.

שלוש שנים מאוחר יותר, במהלך פעולה של חיילי גולני בדרום לבנון בליל ירח מלא, מתגלים באקראי כמה נגטיבים. וכידוע לכל – נגטיב שנמצא במערכה הראשונה, סביר שיפוענח במערכה הבאה. בנגטיבים מוצאים תמונה של קארן בחברת שובייה. כיוון שכל העסק הושתק במשך שנים על ידי הרשויות, מחליטים ארבעה חברה' צעירים לפצוח בחקירה משל עצמם – נדב, קצין מודיעין מבטיח, איתן, חייל גולני שמצא את הנגטיבים, מיקי ושרה, כתבת סקופים עצמאית (שאליה פונים הראשונים כי סיקרה את האירוע שלוש שנים לפני). הארבעה חוברים גם לאחותה של קארן בארה"ב, ליסה, וכל החוליה הזו שמה לה למטרה לגלות מה לעזאזל קרה שם, למה כל הסיפור טוייח ואיפה קארן.

העלילה מתנהלת בישראל, בצרפת, בניו יורק ואפילו בלאס וגאס והקבוצה מוצאת את עצמה נשאבת לעבר המשפחתי של קארן (שלא כולו ורוד מין הסתם), להיתקלות עם שירותי ביון ואפילו במרכזו של מיזם מחתרתי לפיתוח אמצעי לחימה.

ייאמר לזכות ניב קפלן שהוא מטיב לתאר סיטואציות, ובמיוחד את ההווי הקיבוצי – חדר האוכל, התורנויות (העמסת העופות הידועה לשמצה), המתנדבים ובעיקר המתנדבות ועוד מחיי היום יום. לפעמים זה בעוכריו, כי היו מקרים שהיה עומס במשפטים ובפסקאות, שהכילו יותר מידי מילות תיאור למשל בעמוד 280 – "הוא ראה את הביניין במרחק של שני רחובות מעבר לתחנת המשטרה. הרחוב התעקל עוד פעמיים והיה בנקודת המפגש עם רחוב גדול יותר שיצא במאונך לו. החצר הייתה אחת לפני האחרונה לפני מפגש הרחובות. הוא עצר שוב ובחן את המקום. שני שערי עץ כבדים עיטרו את הכניסה, אחד מהם פתוח. שרכים ירוקים הקיפו את השער והגיעו עד למדרכת האבן. מעל לשער, מוסתר למחצה, נראה שלט של מסעדה…." וזה ממשיך וממשיך, וזו רק אמצע הפיסקה.

זהו ספר מתח חביב וקליל, עם פרקים קצרים ולכן נקרא במהירות. קפלן מצליח לשמור על רמת מתח סבירה בהחלט לאורך כל הספר. הדברים הפחות טובים מבחינתי היו עודף הדמויות ומורכבות העלילה, שלפעמים לא מצאתי את עצמי בתוך כל הבלגן הזה ולא תמיד הבנתי מי נגד מי וכמובן אורכו של הספר, שלדעתי אפשר היה לקצר במאה עמודים לפחות. הספר, כמו שמו, פשוט "נעלם" לי בסוף הקריאה. זה לא ספר שנשאר לי במחשבות יותר מידי, אולי זה בגלל האופי הקליל שלו. ויש מקרים שזה בהחלט מספיק.

ואנקדוטה לסיום – לכל מי ששאל את עצמו למה ומדוע הספר תורגם אם מדובר בבחור ישראלי – ניב קפלן התגורר שנים רבות בארצות הברית וכתב את הספר במקור באנגלית.


דירוג הקואלית:

(שלוש וחצי קואלות מתוך חמש)


פינת העטיפה:

העטיפה לא רעה בכלל אבל קצת חסרת מעוף. אנחנו רואים אימג' של מראה צידית של רכב, אשר בה משתקפת בחורה. לפי העצים ה"מרוחים" בצידי הדרך אני מבינים שהרכב בנסיעה. אני אומרת חסרת מעוף כי מדובר בחטיפה ופשוט מרחו לנו את החטיפה על העטיפה (יצא לי חרוז). אפשר היה קצת יותר להתאמץ עם עבודת הגרפיקה על הפרצוף של הבחורה, כי היא נראית מודבקת שם (הרי ברור שאם זו באמת הייתה ההשתקפות שלה, היינו אמורים לראות גם חלק מהרכב, לא?). שם הספר מתחיל באות עם עובי מסוים וכל אות נהיית דקה יותר, כאילו נעלמת. זה מיותר לדעתי. מבחינתי זה יותר מידי "להאכיל בכפית". אני אוהבת לדמיין ולנסות להבין מה מקור העטיפה. כאן זה לא קורה. אבל אולי זו רק אני. סך הכל העטיפה יפה ונעימה בעין וממחישה יפה את הסיפור.


9 תגובות על “היעלמות / ניב קפלן

 1. היי שרוני,
  כתבת מעולה ומקסים כהרגלת
  את כ"כ צודקת שיש צורך לפתח מיומנות בקריאת ספרי מתח.. לא לכל הספרים, אך לאלו המורכבים.. אם נתת 3 וחצי קואלות סימן שאת מוצאת אותו כטוב ואני שמחה שכך..
  הספר קפץ לי לעיניים מספר פעמים (כי היו עליו כמה כתבות)
  אני אגיע גם אליו
  תודה יקירתי – אחלה יום
  🙂

 2. תודה, אבל לא בשבילי.
  514 עמודים ושלל דמויות מעיקים עלי ברוב המקרים. אלא אם זו פנינה, וכפי שאני מבין, הספר הזה אינו כזה.

  המשך שבוע מוצלח, יקרה

 3. תודה על הסקירה. בעלי מכיר את הסופר והביא את הספר הביתה, אך לא היה לי כח לקרוא אותו בינתיים. אולי בכל זאת אתן לו צ'אנס.

 4. אני כחובבת סיפרי מתח מושבעת, דווקא נהנתי מאד מקריאת הספר. הוא אכן קליל וזורם, אבל ריבוי הדמויות ומורכבות העלילה בהחלט ברורים למדי ואינם מעמיסים. אכן על התאורים המפורטים מידי של מקומות לפעמים עברתי ברפרוף והמשכתי הלאה. את קריאת הספר התחלתי בחופשה בחו״ל המשכתי לכל אורך הטיסה לארץ, ואת הסוף קראתי בשקיקה מיד בהגעתי הביתה. לסיכום – ספר מתח טוב וראוי.

 5. [quote name="יעל"]היי שרוני,
  כתבת מעולה ומקסים כהרגלת
  את כ"כ צודקת שיש צורך לפתח מיומנות בקריאת ספרי מתח.. לא לכל הספרים, אך לאלו המורכבים.. אם נתת 3 וחצי קואלות סימן שאת מוצאת אותו כטוב ואני שמחה שכך..
  הספר קפץ לי לעיניים מספר פעמים (כי היו עליו כמה כתבות)
  אני אגיע גם אליו
  תודה יקירתי – אחלה יום
  :)[/quote]
  יעל,
  אני אשמח לשמוע מה את חושבת כשתקראי 🙂

 6. [quote name="עופר D"]תודה, אבל לא בשבילי.
  514 עמודים ושלל דמויות מעיקים עלי ברוב המקרים. אלא אם זו פנינה, וכפי שאני מבין, הספר הזה אינו כזה.

  המשך שבוע מוצלח, יקרה
  ☼[/quote]

  הספר אכן ארוך מידי לטעמי, אבל מצליח לשמור על מתח.
  תודה על התגובה, עופר. שיהיה יום מקסים 🙂

  [quote name="פסיפלורה1"]תודה על הסקירה. בעלי מכיר את הסופר והביא את הספר הביתה, אך לא היה לי כח לקרוא אותו בינתיים. אולי בכל זאת אתן לו צ'אנס.[/quote]
  תחזרי עם רשמים!

 7. [quote name="יעליי"]אני כחובבת סיפרי מתח מושבעת, דווקא נהנתי מאד מקריאת הספר. הוא אכן קליל וזורם, אבל ריבוי הדמויות ומורכבות העלילה בהחלט ברורים למדי ואינם מעמיסים. אכן על התאורים המפורטים מידי של מקומות לפעמים עברתי ברפרוף והמשכתי הלאה. את קריאת הספר התחלתי בחופשה בחו״ל המשכתי לכל אורך הטיסה לארץ, ואת הסוף קראתי בשקיקה מיד בהגעתי הביתה. לסיכום – ספר מתח טוב וראוי.[/quote]
  היי יעליי, אני מסכימה לגבי רוב הדברים. ואולי באמת אני צריכה לקרוא יותר ספרי מתח על מנת לשפר את המיומנויות שלי 🙂

 8. האמת היא אכזבה גדולה מאד ! הספר כל כך ארוך ולא מחזיק…. פשוט דילגתי על פני עמודים שלמים. מאד לא מומלץ !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *