איפה הכובע של מר נחליאלי (ספר ילדים) / נעמה ארז

הוצאת רימונים | איורים: שלי רז


בבוקרו של יום סתוי אחד עומד לו דרור (שהוא ציפור דרור כמובן) ורואה ציפור מוזרה מקפצת לה ברחוב כשהיא מניעה את זנבה מעלה-מטה, מעלה-מטה. דרור לא מבזבז זמן וניגש אל הציפור לברר מי היא ומאיפה הגיעה. כך מכיר דרור את מר נחליאלי שהגיע לאיזור אחרי נדידה ארוכה מארץ רחוקה וקרה. הוא בא להתחמם קצת בשמש הסתוית שלנו ובדרך, כשעצר לנוח איבד את הכובע שלו.

דרור מציע למר נחליאלי עזרה בחיפוש הכובע. בדרך הם שותים מים צבעוניים מהמזרקה, אוכלים עוגה מהמסעדה הגדולה שבפינת הרחוב, אוכלים תאנה ואז, כשהם יושבים לנוח ליד הנחל שבקצה העיר מופיע לו דרורון, בנו של דרור, חבוש בכובע שמסתיר את עיניו ואזניו. זהו, כמובן, כובעו של מר נחליאלי, שכנראה איבד אותו בזמן שנח באותה נקודה בדיוק קודם לכן. דרורון מחזיר למר נחליאלי את הכובע (אביו מבטיח לקנות לו חדש) וכולם מרוצים.

הסיפור עצמו פשוט ויש כאן הרבה ערכים שראויים לציון כמו עזרה לזולת, במיוחד לאלו שלא מכאן ולא מתמצאים, חברות ואדיבות. דרור גם מציע לנחליאלי עזרה וגם, על הדרך, "מפנק" אותו בכל מיני תופינים שמקומיים מכירים. זה מקום לפתוח דיון עם הילדים על ציפורים נודדות (כדוגמת הנחליאלי, שמגיע אלינו לקראת החורף) ועל ציפורי ארצנו (כדוגמת הדרור).

יחד עם זאת אני חייבת להגיד שהספר אמנם חמוד אבל לא העיף אותי מהכיסא. בתוך המגוון העצום של ספרי הילדים שיוצאים בתקופה האחרונה (ונוסיף לזה את כל הקלאסיקות שלא נס ליחן) לא נראה לי שספר כזה יצליח לבלוט. אין בו חרוזים, האיורים מקסימים (אגב, המאיירת היא ביתה של הסופרת) אבל הם לא שונים מהרבה איורים אחרים. כן, יש כאן ערך חינוכי וגם לימודי אבל את הערכים האלו אפשר למצוא כמעט בכל ספר ילדים שיוצא ולפעמים צריך לעשות את ה"קצת מעבר" ולהיות שונים כדי לבלוט. אני מאמינה שילדים יאהבו אותו כי האיורים חמודים וצבעוניים, יש בו חיות שכולנו מכירים ומתחברים אליהן ויש לו סוף טוב. העיניין הוא שמבחינתי, שם זה נשאר. אני, אישית, גם יותר אוהבת חרוזים. כך גם לקטנטנים יותר קל לזכור את הסיפור ולהשלים את המילים בעצמם. parameters-article


דירוג הקואלית:

(שלוש קואלות מתוך חמש)


פינת העטיפה:

על העטיפה אנחנו רואים את דרור ומר נחליאלי עפים להם יחדיו במסגרת החיפושים שלהם אחר הכובע. האיורים חמודים מאוד וצבעוניים וילדים יתחברו אליהם. הדרור והנחליאלי גם מצוירים מאוד דומה למציאות, מה שחשוב כדי שילדים יוכלו לזהות אותם כשיתקלו בהם.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *