אשתו של מגדל התה

לאחרונה התאהבתי מחדש ברומנים היסטוריים. במיוחד כאלה שקשורים לתקופה הקולוניאלית. אני אוהבת את התקופה, הלבוש, האווירה, והתמימות לרוב מתווספת לכל התפאורה. אפשר לחשוב שהכל היה הרבה יותר פשוט אז כי לא היו טלפונים ניידים, גלובליזציה או פייסבוק. אז זהו…שלא. לכל תקופה יש את הבעיות שלה ולכל אחד התמודדויות שונות ולא יותר פשוטות ממה שיש לנו היום. לרוב אפילו יותר מסובכות.

התקופה היא תחילתה של המאה הקודמת, המיקום הוא ציילון הלוא היא סרי לנקה של ימינו, תחת שלטון הבריטים, התפאורה היא מטעי תה, אגמים, נהרות ומפלים לצד עיירות סואנות, והשחקנים הם גוונדלין (הקרויה בפי כולם גוון) בת ה-19, בעלה לורנס הופר, אלמן בן 37, אשר נישאה לו די במהירות, וריטי אחותו של לורנס, פראן בת דודתה של גוון ועוד שאר דמויות של משרתים, אקסיות, אומנים ופועלים שחורים.

גוון מגיעה לציילון על מנת להתאחד עם בעלה ולקבוע את משכנה בביתו. מדובר בבית גדול, עמוס משרתים, חדרים וסודות מין העבר. הבית מוקף במטעי התה אשר הניבו ללורנס את הונו. כבר בהגיעה לציילון גוון מבינה שרב הנסתר על הגלוי. היא נתקלת בחדרים נעולים ומשרתים שתקנים שלא מוכנים לחשוף בפניה שום דבר. היא יודעת שאישתו הראשונה של לורנס נפטרה, אבל היא לא יודעת למה ואף אחד לא מוכן לספר לה.

לורנס מרוחק בהתחלה ועסוק מאוד בעבודתו. השניים אפילו לא ישנים באותו החדר. גוון לוקחת על עצמה את ניהול הבית והחשבונות ומנסה להכניס שינויים. די מהר היא מבינה את פערי המעמדות של אותה תקופה (אולי בלונדון ממנה באה, הדבר היה פחות נראה לעין) וגורמת לכולם להרים גבות כשהיא מתעניינת בשלומם וטובתם של המשרתים והפועלים.

מערכת היחסים בין השניים יודעת עליות ומורדות וגוון נכנסת להריון. הם מתרגשים ומצפים מאוד ללידה. רצה הגורל וכשגוון כורעת ללדת, היחידה שנמצאת לידה היא המשרתת, שהופכת לעת מצוא למיילדת. לא לורנס, לא הרופא שלה ואף לא אחד מבני המשפחה האחרים. האושר מתנפץ כשגוון מבינה שהיא צריכה לקחת החלטה הרת גורל. החלטה שתשפיע עליה ועל כל הסובבים אותה, גם עכשיו וגם בעתיד. רק גוון והמיילדת יודעות על החלטה זו, שהולכת להפוך את חייה על פיהם. ('צטערת…ספוילר ולכן לא יכולה לספר).

בינתיים ברקע מתחילות מהומות בין הפועלים הסינהלים (בודהיסטים) לטמילים (הינדים). כיוון שביתה של גוון מחזיק פועלים משני הזרמים, יש הרבה מתחים והמהומות מגיעות עד פתח ביתם. בנוסף, מגיע המשבר הכלכלי הגדול בארצות הברית וטורף את כל הקלפים הכלכליים של הבית. ואם זה לא הספיק, ישנן לא מעט יריבויות בין כל הדמויות הנשיות בסיפור – כריסטינה, שהיה לה קשר עם לורנס בעבר והיא אשת חברה נוצצת ויפייפיה, לא ממש מוכנה לותר עליו, וריטי אחותו רוצה את כולו לעצמה ולא בוחלת בשום אמצעים כדי להשיג את המטרה, פראן בת דודתה וחברתה הטובה ביותר מתקרבת ומתרחקת לפרקים וגוון כבר לא יודעת מה עובר עליה. טלנובלה במיטבה.

מאוד אהבתי את הספר. נהנתי מתיאורי הנופים, היה בזה משהו מרגיע, ובאופן כללי מכל התקופה. הקריאה זרמה לי בקלות. הפרקים לא ארוכים מידי והאלמנט של הסוד שגוון מסתירה הכניס מתח וציפייה לדעת מה יקרה עם זה הלאה. האם הסוד יתגלה? האם מערכת היחסים של גוון ולורנס תשרוד את מבחן הזמן והתהפוכות הפוליטיות, הכלכליות? ומה לגבי התהפוכות הרגשיות שלהם עצמם?

קישורים מעניינים:

לינק לויקיפדיה לסכסוך הסינהאלי טאמילי

לינק לויקיפדיה לערך קולוניאליזם


דירוג הקואלית:

(שלוש וחצי קואלות מתוך חמש)


פינת העטיפה:

העטיפה מקסימה ומעבירה היטב את רוח התקופה. אנחנו רואים דמות נשית לובשת שמלה (מקסימה לדעתי) בצבע סגול בהיר, עם כובע וכפפות התואמות את התקופה המדוברת. מסביב הכל ירוק. הדמות עומדת בגבה אלינו ונראית כאילו צופה לעבר האופק (העתיד אולי?). האוירה נראית רגועה וטבעית. אני אוהבת את הגוונים הכלליים של העיצוב. בסך הכל די פשוט ולא מתחכם ואני חושבת שזה מאוד מתאים כאן.


תגובה אחת על “אשתו של מגדל התה / דיינה ג'פריס

  1. בוקר אור קואלה יקרה,
    כעת אחרי שקראתי את הספר בעצמי אני חוזרת לכתוב לך שאני מסכימה עם הניקוד שנתת לספר,
    אצלי הסיפור דעך לפרקים על אף שהקריאה זרמה..
    תודה על ההמלצה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *