איורים: קסניה טופז

החיות בחוה של יוסק'ה כל היום מקשקשות ומפטפטות ובאופן כללי די עליזות. ואז, בלילה אחד סוער במיוחד, עם ברקים רעמים וכל הבא ליד, החיות נבהלו עד מאוד ופתאום התבלבלו להן כל הקולות:

"במקום קרקורי תרנגול מהלול,

נשמע משם מיאו, מה נורא הבלבול!

כבשים ועזים רק נבחו הב הב הב

ובכו, מסכנות…"אוי, הצילו! עכשיו!"

יוסק'ה כמובן נבהל בעצמו ומיהר להתקשר לארז הוטרינר מהישוב ליד. דוקטור ארז מרגיע את יוסק'ה ומגיע לטפל בחיות. הוא מדבר עם הפרות, עם בכירת העזים וקשישת הכבשים וממשיך אל הכלבלב, התרנגול והחתולה המבוהלת:

"לא צריך שום זריקות ולא תרופת פלא,

רק שיחות מרגיעות בלבולים שכאלה".

ובא לציון גואל.

אז קודם כל זה ספר משעשע, בפעם הראשונה שקראתי אותו, הוא העלה חיוך על שפתי. החרוזים מקסימים ויש פה ושם משחקי מילים עם קולות החיות. כל חיה מתוארת כמובן עם הקולות המאופיינים לה, מה שתמיד עובד טוב על ילדים ויכול ליצור שיתוף פעולה פורה ומשעשע בעת קריאת הסיפור (ואם לא, אז זה תמיד מצחיק לראות את אמא עושה מעצמה צחוק). דבר שני, יש כאן עיניין חינוכי שמעודד לדבר על מנת לפתור בעיות, שזה כבר נכס נדיר בימינו, כשהיד מאוד קלה על ההדק.

זה ספר שמתאים לילדים קצת יותר גדולים, אני מניחה שמגיל שנתיים זה יכול להיות מעולה. לטעמי, עבור ילדים קטנים יותר זה בעייתי כי זה סיפור טיפה ארוך ופשוט אין להם סבלנות, אפילו אם תעשו את ה"קוקוריקו" ממש מושקע.

העיברית תקנית ונעה בין מילים גבוהות כמו במשפט "על צואריהן מדנדנים ענבלים עליזים" (תראו לי ילד אחד שיודע מה זה "מדנדנים") לביטויים מודרנים יחסית כמו "עשה לי טובה" או "חבל על הזמן", וזה שילוב מעולה בעיני. אני לא אוהבת שפה גבוהה מידי, שאולי יכולה להרחיק את הזאטוטים מהספר, ולא יותר מידי סלנג.

לאיורים אחראית קסניה טופז וגם הם מקסימים. החיות מצוירות בצורה ריאליסטית, מה שמקל על הזיהוי שלהן, אבל עדיין יש להן מין קריצה שובבית בעיניים ואת הקולות שהן עושות תיארו באותיות, שכל אחת בפונט אחר, כאילו גזרו מכל מיני מקומות והדביקו, מה שמוסיף טוויסט מגניב לאיור עצמו.

בקיצור, ספר חמוּ-ד ומֶה-הנה לגדולים וקטנים כאחד.


דירוג הקואלית:

(ארבע קואלות מתוך חמש)


פינת העטיפה:

טוב, אין כאן יותר מידי מה להגיד כי האיור שעל גבי העטיפה לקוח מתוך אחד מדפי הספר. רואים בו את החיות ואת יוסק'ה אובד עצות לאור הקולות הלא נכונים שהן עושות.


5 תגובות על “בלבולי חיות / נטלי שוחט

 1. אני מאד נהנית לקרוא את הבלוג הזה ומחכה כל הזמן לעדכונים תודה.

 2. [quote name="שושנה קונץ"]אני מאד נהנית לקרוא את הבלוג הזה ומחכה כל הזמן לעדכונים תודה.[/quote]

  תודה רבה שושנה!
  אני שמחה שאת נהנית. תחזרי שוב 🙂

 3. שלום קואלה,
  תודה על ההמלצה החמה ועל הפרגון. זה מחמם את הלב.
  תבורכי:-)
  נטלי שוחט (הסופרת של בלבולי חיות)

 4. [quote name="נטלי שוחט"]שלום קואלה,
  תודה על ההמלצה החמה ועל הפרגון. זה מחמם את הלב.
  תבורכי:-)
  נטלי שוחט (הסופרת של בלבולי חיות)[/quote]
  היי נטלי,
  התענוג כולו שלי, הספר ממש ממש חמוד והזאטוט היה מבסוט 🙂
  מחכה לעוד ספרים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *