האורות בבתים של אחרים

והפעם, הקואלה מארחת את הבלוג "רובע צפון מזרח" לפוסט אורח על הספר "האורות בבתים של אחרים":

כבר הרבה זמן אני מסתובבת בתחושה שאנשים מתיימרים להבין, וגרוע מזאת, לדעת מה קורה בנבכי נשמתם של הקרובים להם, או אפילו הרחוקים. הרי את הרהורינו הכמוסים ומחשבותינו האצורות איש לא ידע אם נבחר לשמור אותם אזוקים היטב בתוככי נשמתנו.

לפעמים אני מוצאת את עצמי מביטה באנשים, מנסה לפתור את חידתם, ויודעת שאין ולו שמץ של אמת בסיפור שאני ממציאה לעצמי, רק דמיון. ואם במקרה הבנתי פרט לגביהם, הרי שזה במקרה. באותו האופן, אני נדהמת לשמוע מאנשים אחרים משפטים כמו "אני מכיר את זה", "כן, אני יודעת איך את מרגישה" וכד'. לא, אין לכם מושג כמה הגעגוע חזק, איך הכאב מרגיש לי בבטן, איפה תופסת אותי המוזיקה הזו, איזו מחשבה מעלה בי את הדמעות הללו, או איפה נוגע בי הספר הנוכחי.

כמה פעמים תהיתם איך נראים בתים של אחרים? מה מתחולל שם מעבר לדלת? מה הייתם רואים אילו הייתם מסיטים את וילון חדר המגורים? איזו ילדות עברה על השכנים שלכם? ועל מה הם לעזאזל חושבים כשהם מסתכלים לכם לתוך העיניים, טרוטי שינה, ומברכים אתכם בברכת בוקר טוב, בחדר המדרגות?

ואז בא "האורות בבתים של אחרים" ופותח בפנינו את נבכי הנפש, ועוד של נערה עם דמיון מפותח, רגשות סוררים וספקות עמוקים. מנדורלה, ילדה מיוחדת במינה, נשארת בגיל שש ללא אם, ומבלי לדעת מי היה אביה. מי שמגדל אותה הם דיירי בניין אחד, ברומא, כאשר מדי כמה שנים היא נודדת מדירה אחת לשנייה. דיירי הבניין, כל אחד וסיפורו האישי, נחשפים אחד אחד בפנינו, הן דרך מנדורלה והן דרך סיפורים קטנים מעברם, אנקדוטות שונות ופרשנותם המקורית לבדידות, לאהבה, למשפחה, ובעיקר לילדה אחת שעוברת מבית לבית, מעמידה אותם מול אמת ושקר, וחולקת איתם סוד גדול. מנדורלה נודדת ונושאת עימה תפילות אישיות (בעיקר להתחלף לרגע עם חפצים דוממים), אהבות כמוסות, כמיהות נוגעות ללב ושתיקות עמוסות.

כשיבוא הרגע שבו היא תעמוד מול החידה הגדולה של חייה, היכן יהיו כל הדיירים? היכן החפצים המדומים שהיא רוצה להיות? לאן מחשבותיה ינדדו? לאן ילך ליבה? ואיפה אנחנו, הקוראים בכל הסיפור הזה?

מנדורלה, כמו גם דיירי הבניין ברחוב גרוטה פרפטה 315, מצליחים לאט וביסודיות להיכנס אלינו ללב, עם משפטים בודדים, עם סיפורים יומיומיים, עם אהבות שקטות, עם שתיקות, עם תהיות עמוקות שרק מעטים מוכנים לחשוף בחיים האמיתיים… אבל למי אכפת מהחיים האמיתיים כשיש ספרים כאלו?.

הבלוג רובע צפון מזרח – הגיגים ומחשבות על מקומות ועסקים ברובע צפון מזרח תל אביב, עם חריגות פה ושם


דירוג הקואלית:

(ארבע קואלות צפון מזרחיות מתוך חמש)


פינת העטיפה:

אני אהבתי מאוד את התמונה. היא מביעה המון בדידות בעיני.. מיד מכניסה לנפש הלא פשוטה של הגיבורה.


תגובה אחת על “הקואלה מארחת את בלוג רובע צפון מזרח – האורות בבתים של אחרים / קיארה גמברלה

  1. תיאור מקסים של מורכבות האדם ופנימיותו.
    והקדמה מדויקת לספר כפי שהוא מתואר (לא, עדיין לא קראתי את הספר)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *