איך שהספר הזה הגיע אלי חיש מהר דיפדפתי לי לעמוד 40 – "הצטננות ושפעת", ואז לעמוד 56 – "הצטננות ושפעת ליילודים עד גיל שנה". ואז, רק בשביל להיות בטוחה גם עברתי מהר לעמוד 58 – "שיעול" וגם שם בדקתי מה עושים עם יילודים עד גיל שנה. דילגתי על ההקדמה, על המבוא ועל עוד כמה דברים. לא עיניין אותי כלום – הילד שלי חולה ושכל המבואות למיניהם יחכו.

אז מה בכל זאת למדתי על הצטננות? שילדים מצטננים יותר ממבוגרים (לפעמים יותר מפי שתיים), שיש מאתיים סוגי נגיפים שגורמים להצטננות (נראה אתכם נמנעים מזה הא!), שאין לזה חיסון, שזה יכול להסתבך לסינוסיטיס, ברונכיט, דלקת ריאות, אסתמה ודלקת אוזניים, למדתי מה הסינים חושבים על זה ומה הרפואה המערבית חושבת על זה, מהו נגיף או וירוס ומהו חיידק ואיך אפשר לנסות לטפל באופן טבעי. בקיצור – יש כאן ה-כ-ל. וזו גדולתו של הספר הזה לדעתי.

בהתחלה, כששמעתי את שם הספר – המדריך הטבעי לבריאות הילד – חששתי שאני הולכת לקבל ספר שבשביל לפתור את ההצטננות של הבן שלי אני אצטרך למצוא שן של חמוס מיוחם או עלה תלתן שגדל רק על גבעה ספציפית בגולן. אבל לא. אמנם יש סעיף שמדבר על תכשירים הומיאופתיים כמו "דוליקוקוסיל", "גלסמיום" ו"אליום ספה", אבל זה רק סעיף אחד מתוך מבחר גדול ומגוון של שיטות טיפול.

כל כך שמחתי למצוא את כל סוגי הרפואה נחים להם ככה בסבבה שלהם אחד ליד השני שחזרתי להתחלה כדי לראות מה פספסתי בהקדמה. דר. יאיר מימון הוא דוקטור לרפואה סינית ומנהל "רפואות מדי-טף" ואסנת עופר היא עיתונאית בכירה לעינייני בריאות, פסיכולוגיה ומשפחה. יחד הם מציגים תפיסה שנקראת "רפואה אינטגרטיבית" – "שילוב נכון בין רפואה מערבית לרפואה טבעית. כך אפשר ליהנות מהטוב שבשני העולמות, שבמקרים רבים משלימים זה את זה" (מתוך ההקדמה). רק קראתי את זה והתמוגגתי. אני לא אוהבת קיצוניות. לא לכאן ולא לכאן. אז זה נחמד למצוא ספר שמנסה לאזן וגם אומר לך מפורשות שיש מצבים שאין ברירה אלא להיעזר בתרופות. הוא רק בא ואומר – אוקי, יש כמה שיטות שכדאי לך לנסות לפני שאתה דוחף כימיקלים לילד שלך כמו עיסויים, רפלקסולוגיה, שמנים ארומטיים, צמחי מרפא ואפילו תזונה נכונה.

אז יש לנו פרק שנקרא "מבואות" ובו הסברים על השיטות הטבעיות השונות. אחריו יש 16 פרקים של כל טוב – חום, הצטננות ושפעת, שיעול, אסתמה, נזלת אלרגית, דלקת אוזניים, דלקת גרון ועוד אי אלו ירקות (אפילו כינים!). כל פרק מחולק לכמה תתי פרקים שכוללים מבוא, רפואה מערבית, רפואה טבעית, מהמטבח באהבה – דברים שאפשר להכין לבד בבית ואפילו פרק קטנטן (וחשוב לי מאוד) שנקרא "יילודים עד גיל שנה". יש גם פרק שנקרא עזרה ראשונה ובו מיני חולערות כגון עקיצות דבורים, עקרבים ונחשים, מדוזות וחדירת גוף זר לעין.

בקיצור, כפי שכבר הבנתם – אני ממליצה בחום שיהיה בכל בית ליתר ביטחון. טוב לדעת שיש כמה שיטות לטפל בכל דבר וכדאי ורצוי (אם זה אפשרי כמובן) לנסות ולטפל בדרך שהיא לא תרופתית. אני מודה שאני בהרבה מקרים מעדיפה לקחת כדור כשמשהו כואב לי או כשיש לי חום. אבל זה רק בגלל שלא ידעתי שאפשר להכין רטיות מתיונים של קמומיל על מנת להוריד את החום. זה נחמד שיש דברים שאפשר להכין בקלות בבית ויכולים לעזור במקרים שהם לא מאוד חמורים (שבהם אני מניחה שאני כבר אהיה בדרך למיון).


דירוג הקואלית:

(חמש קואלות מתוך חמש)


פינת העטיפה:

האיור על העטיפה וכן כל האיורים בספר הם פרי עטה של רות גוילי ויש בהם משהו מאוד "של פעם" וזה יפה בעיני. הדבר היחיד שהפריע לי הוא בחירת הצבעים בעטיפה – ירוק וכתום. אני פשוט שונאת את השילוב הזה. לשמחתי זה לא חזר על עצמו בתוך הספר, אלא רק על הכריכה.

האיור על הכריכה מקסים, רואים ילדה מחזיקה ביד עציץ (רמז לעיניין הטבעי) ויש לה פלסטר על היד (רמז לעיניין המערבי?). חמוד ביותר.


2 תגובות על “המדריך הטבעי לבריאות הילד / יאיר מימון, אסנת עופר

  1. אני עדיין מעדיפה את הרפואה הקובנציונלית שתציל את הבן שלי, יתכן מאוד שאני מקובעת, ובכל זאת…

  2. [quote name="עשבר"]אני עדיין מעדיפה את הרפואה הקובנציונלית שתציל את הבן שלי, יתכן מאוד שאני מקובעת, ובכל זאת…[/quote]

    היי בר,
    זה בדיוק העניין בספר הזה – שיש בו את שני העולמות. גם רפואה קונבנציונלית וגם רפואה טבעית. הם בעצמם אומרים בספר שלפעמים אין ברירה וכדאי לקחת תרופות. פה הם נותנים לך את כל האופציות ותבחרי מה שבא לך.
    ורק בריאות לכולנו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *