יוצרים מדינה

אם יש משהו שאני שונאת לעשות זה לקנות מתנות לחג. אני תמיד מסתבכת עם זה. מה קונים למי שיש לו הכול?
אז גם השנה, כמובן, שבועיים לפני לייל הסדר כבר הסתובבתי בבית והפנתי שאלות לאלוהים המתנות – "אבל מה נביא? עוד עציץ? שוב פעם קערה לסלט?!". כנראה שמישהו שמע אותי (אח גדול וזה), כי אז קיבלתי את הניוזלטר של "פיסת היסטוריה", שסיפר לי שהם הוציאו ספר. אצתי רצתי לבדוק במה מדובר.

את פיסת היסטוריה הכרתי לפני כמה שנים. חברה העלתה פוסט על פסלון שקנתה שם והלכתי לראות במה מדובר. כעיקרון זו חנות אונליין שמוכרת פסלונים של דמויות מפתח הקשורות לתקומת המדינה ותחיית השפה העברית (מישהו אמר שפה? כן בבקשה!). הפסלונים מאוד איכותיים ומקסימים כפריט עיצובי. יש להם גם פנקסים, פוסטרים ושאר פיצ'פקעס הקשורים לנושא.
ואז הם הוציאו ספר. וקנו אותי לגמרי.
לספר קוראים "יוצרים מדינה – 50 דמויות מפתח בתקומת הארץ ותחיית השפה העברית". תמצאו בו טקסטים על שרה אהרונסון, יגאל אלון, בן גוריון והרצל ולצידם ביאליק, אליעזר בן יהודה, לאה גולדברג ועוד רבים (כן נו, כולם רחובות עכשיו). הטקסטים קצרים ומופיעים בעברית ובאנגלית והספר נפתח משני הצדדים, כך שאם רוצים לשלוח לחברים מעבר לים זה מעולה. בדקתי ומסתבר שהם אפילו שולחים לחו"ל.


האיורים מהממים והעיצוב הכללי של הספר מאוד מוקפד – כריכה קשה ודפים עבים. העיצוב נעשה על ידי הצוות של סטודיו "פיסת היסטוריה" ועל הטקסטים אחראים גיא פינקלשטיין (בעלת תואר שני בהיסטוריה ופילוסופיה) ואסף הררי (בעל תואר ראשון בכלכלה ומדעי המדינה ומעיד על עצמו ש"העיסוק בהיסטוריה של מדינת ישראל בכלל והתנועה הציונית בפרט הן מפעל חיי").
בקיצור – זה אחד הדברים היפים שיצא לי לראות לאחרונה, ועל הדרך גם משלב עובדות מעניינות. כמובן שהספר הונח אחר כבוד על השולחן בסלון וכולנו מעלעלים בו. כולל בן ה-12 שבשבילו שמות של רחובות מתעוררים לחיים פתאום.

 

לספר מצורפת הקדמה קצרה מאת אסף הררי, בה הוא מספר על הרעיון מאחורי הספר ותהליך בחירת הדמויות.
את הספר ניתן להשיג באתר של פיסת היסטוריה ובחנות נוספת בתל-אביב – מרכז הבאוהאוס (דיזינגוף 77, תל אביב).


דירוג הקואלית:

(ארבע קואלות מתוך חמש)


פינת העטיפה:

הכריכה היא כריכה קשה ודי מינימליסטית. רק שם הספר, בכחול ולבן, עם עיטורים זהובים עדינים. מרגיש מאוד "רטרו". זה מאוד מתאים ומכובד. את הספר אפשר לפתוח משני הכיוונים, אז הכריכה היא דו כיוונית ונראית אותו דבר משני הצדדים, רק בשפות שונות, עברית ואנגלית.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *