כלכלה בקומיקס

כלכלה הוא תחום די אפרורי. בעיני, לפחות. מסוג התחומים הריאליים האלה שאני מתרחקת מהם כמו מאש. אני יודעת שזה יכלול הרבה מספרים, גרפים, אולי משוואות ואולי בכלל אלו דעות קדומות שלי על הנושא. אבל מה שבטוח – אני מתרחקת. זה לא שלא ניסיתי. מידי פעם הייתי מציצה במדורים האלה בעיתון או באתרי החדשות. הם איבדו אותי די מהר, כבר אחרי כמה שורות. ניסיתי, מיציתי, הבנתי (או שלא).

אממה מה? להבין כלכלה זה חשוב. ככה הסביר לי בן הזוג שיחיה. "את צריכה להבין לפחות קצת, מושגים בסיסיים". אבל מה אני אעשה שזה משעמם??
אז זהו, שכמו כל נושא אחר, זה לא משעמם, אם מעבירים את החומר בצורה מעניינת וסוחפת.

וכאן נכנס לתמונה הספר "כלכלה בקומיקס". בדיוק באותו שבוע שבו ניהלנו דיון על חוסר הידיעה המשווע שלי בתחום, יצא הספר הזה לאור. סימן מלמעלה? אולי. מה שבטוח – שמחתי מאוד כשהוא הגיע אלי לסקירה.

נתחיל מזה שאני מאוד אוהבת קומיקס בכל הצורות, ובכל הנושאים. זה יכול להיות סיפור רציני או דמיוני, זה יכול להיות משהו הסברתי וזה יכול להיות גם ספר עיון. ספרי עיון הם לרוב די משמימים וקשה למצוא ספרי עיון שכתובים טוב (בעיני כמובן) עד כדי כך שגורמים לנושא לא מעניין להיות מעניין. קומיקס הוא ז'אנר קריא לכל הגילאים. יש בו משהו קליל, נראה שאין הרבה טקסט ולכן הוא גם פחות מאיים.

וכך יצא שמצאתי את עצמי קוראת על כלכלה. ואפילו נהנית!.

הספר סוקר את ההיסטוריה של הכלכלה הגלובלית עם דגש על ארצות הברית. מציין את הכלכלנים הבולטים בכל תקופה ומה המודל שהם האמינו בו ועבדו לפיו. כמו כן יש הסברים כל מושגים בסיסיים כגון – קפיטליזם, אינפלציה, מונופולים וכו'. כשמגיעים למאה ה-20 המחבר סוקר את תקופות הכהונה של הנשיאים השונים ואיך הם התנהלו בכל הנוגע לכלכלה ולהתפתחות שלה. איך הכלכלה מושפעת מטכנולוגיות, ממלחמות ומהגידול התמידי של האוכלוסייה.

תקשיבו, זה מעניין לאללה. הפתיע אותי ממש. הכלכלה, לא הקומיקס. אני יודעת שלקומיקס יש את היכולות לגרום להכל להיראות יותר קליל ופה זה משרת ממש טוב את המחבר. ברמה כזו, שאפילו בני נוער או ילדים יוכלו לקרוא ולהבין.

הספר הזה חשוב כי הוא מנגיש את הנושא, שהוא לא קל בכלל ותמיד נתפס ככבד, משעמם ומשמים. הבעיה היא שזה חשוב. כבר למדנו שההיסטוריה חוזרת על עצמה, וגם כשבוחנים את התפתחות הכלכלה מזהים מגמות שחוזרות על עצמן לאורך השנים. זה חשוב כי הרבה מאורך החיים שלנו נקבע על ידי כלכלה. ואת המודל שעל פיו מחליטים להתנהל קובעים אנשים בממשלה או אנשים עם הרבה כסף. או שניהם. בסופו של דבר, זה משפיע על האזרח הקטן – אני, אתם, ההורים שלנו והילדים שלנו.

בקיצור, ממליצה גם למי שחושב שכלכלה לא תעניין אותו או שחושב שזה קשה. הספר הזה, בעזרת המדיה של הקומיקס, מצליח להקליל את הנושא ואין מצב שלא תבינו.


דירוג הקואלית:

(ארבע קואלות מתוך חמש – כלכלה לא הולכת איתי יד ביד וזה לא היה הנושא הראשון שהייתי בוחרת לקרוא להנאתי.)


פינת העטיפה:

עטיפה בספרי עיון היא דבר מאתגר, צריך להעביר מידע וגם שיהיה עיצוב מדליק. האמת שכאן פשוט גיירו את העטיפה האמריקאית. הפכו את האיורים משמאל לימין ושינו ממש קצת את הגוונים. בכל אופן, העטיפה מעבירה את הרעיון של הספר בצורה טובה מאוד – בחלק העליון טייקון עם שק כסף, בחלק התחתון איש בלי כסף, הקוים שממסגרים את הכותרת הם כמובן קוין של גרפים ובמסגרת רואים בנק, מפעלים ובית מעוקל. הגוונים הם כחול, לבן ואדום, שאלו גוונים שמדברים לכולם (זה גם בא לידי ביטוי ברוב כרזות תעמולה בבחירות האחרונות).


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *