מלידה עד גיל שנה

אני אוהבת מדריכים. כמה שיותר. הרבה עצות. מליון. אם הייתי יכולה הייתי מקיפה את עצמי במדריכים ומקבלת עשר תשובות לאותה שאלה. ואז בא הספר הזה ובין היתר אומר לי – תמצאו לכם מדריך אחד ותיצמדו אליו. וואלה יופי.

קיבלתי את הספר הזה כשהיורש היה בן שלושה חודשים. כמובן שישר פתחתי את הפרק "1-3 חודשים" אבל בכל זאת קראתי לי במקביל גם את הפרקים הראשונים, גם אם לא שקעתי בהם ממש לעומק. אני חייבת לציין שהופתעתי ממש לטובה. קודם כל – מצאתי בדיוק את מה שחיפשתי בכל מיני ספרים אחרים ולא מצאתי או שהיה כתוב מעט ובצורה לא מספקת (מבחינתי) – התפתחות התינוק, מה הוא אמור לעשות ומתי, שיניים, מזון מוצק וכל נושא שרק עולה על דעתכם ממויין לפי תקופות, שהן נגזרות של חודשים –רגע לפני, החודש הראשון, 1-3 חודשים, 4-6 חודשים, 9-7 חודשים, 10 חודשים עד שנה, פרק על בריאות, פרק נחמד שנקרא "קצת אחרת" ונוגע בגידול תאומים, משפחות חד-הוריות, חד מיניות ומאמצות (נושאים שלא נותנים להם הרבה במה, כאן הם קיבלו פרק, אמנם לא ארוך במיוחד, אבל לפחות יש התיחסות שלא ראיתי בהרבה מקומות), פרק מצוין שנקרא המדריך המצולם שבו ישנם צילומים בצבע של החלפת חיתול (נשמע טריביאלי? אני נלחצתי מזה בימים הראשונים), איך עושים אמבטיה, תנוחות הנקה ועוד. אחרי כל זה יש נספח של הזכויות המגיעות לנו בשנה הראשונה – עוד נושא חשוב חשוב שצריך לדעת.

אני אוהבת את המדריך הזה. ומכל כך הרבה סיבות. קודם כל – כתוב על הכריכה "המדריך הישראלי השלם לטיפול בתינוק" ואם יש משהו מאוד בולט בו זה הישראליות שלו. לא יעזור, יש מנטליות ישראלית שבאה לידי ביטוי גם בעיניינים שקשורים להריון, לידה וטיפול בילדים. מי מאיתנו לא נתקלה באיזו סבתא חביבה שהיה לה משהו להגיד על איך שהילד לבוש (או לא לבוש) או איזה עובר אורח שהחליט להשב את תשומת ליבנו לעובדה שהילד רעב. גם לזה מתייחס המדריך המקסים הזה.

יש גם המון הומור וציניות, כמו בעמוד 31, שישנה רשימה של "חמישה דברים שאת פשוט לא יכולה לעשות אחרי הלידה:

  1. לישון. אף על פי שכולם אומרים לך שכדאי.
  2. לחשוב על סקס. אפילו שבן זוגך באמת היה מקסים.
  3. לשמוע את בעלך מספר לכל העולם פרט אחר פרט מהלידה. אף על פי שזו זכותו.
  4. להקשיב למישהי אחרת שמספרת על הלידה שלה. אף על פי שגם לה כאב.
  5. להאמין שאי פעם תהיי מוכנה לעבור את זה שוב. גם אם אומרים שכולן שוכחות.

קצרה היריעה מלכתוב את כל מה שהספר מכיל ופה בדיוק הגדולה שלו, הוא אמנם רק עד גיל שנה אבל הוא מאוד מפורט ומצליח לא להיות טרחני ומשעמם. אהבתי שיש התייחסות בכל פרק להתפתחות התינוק ולמה כדאי לשים לב ואולי לבדוק אצל רופא. יש גם כל מיני תזכורות כמו לקבוע תור לטיפת חלב או טיפים (שרואים שנכתבו מתוך הרבה שנות ניסיון) לגבי המון דברים.

בעיקר הספר מדבר בשפה "בגובה העיניים" ומאוד מקיף ואפילו מצליח להיות משעשע בתקופה הלא פשוטה הזו.

הדבר היחיד שהיה לי מוזר הוא שבפרק על החודש הראשון יש טיפים לקניית עגלה. זה נושא חשוב שמעניין המון זוגות אבל ברוב המקרים אנשים מגיעים לחודש הראשון שאחרי הלידה כבר עם עגלה, ואם מזג האויר מאפשר אולי כבר יוצאים איתו החוצה. לכן אני חושבת שאת העיניין הספציפי הזה היה צריך לשים לפני, למשל בפרק שנקרא "רגע לפני".

בקיצור – מומלץ ממש בחום לכל אלו מבינכן שאוהבות לקרוא ואוהבות מדריכים שמבינים מה את צריכה. ואני שואלת – איפה ספר ההמשך?


דירוג הקואלית:

(ארבע וחצי קואלות מתוך חמש – באמת אחד המדריכים הטובים שנתקלתי בהם.)


פינת העטיפה:

גם כאן מגיע חח' – לכל ספרי העיון וההדרכה (לפחות אלו שיש לי בבית) יש עטיפות קצת, איך להגיד? משמימות… כאילו מישהו מפחד להעז. וכאן – חגיגה לעיניים. זה לא שהעטיפה מדהימה ביופיה אבל היא ממש חמודה בעיני והיא מאוד מתאימה לאופי של הספר. רואים הרבה איורים קטנטנים שקשורים בצורה כזו או אחרת לתינוקות – צעצועים, בגדים, עגלה ומילים כמו "אמא" "אהבה" ו"תינוקת". חמוד ותופס את העין.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *