נוגה

הספר הזה הוא הזיה אחת גדולה. החל מהכריכה וכלה בתוכן עצמו. כבר כשקיבלתי אותו, מצאתי את עצמי בוהה בכריכה המהפנטת הזו. משהו בצבעוניות שלה ובטשטוש המכוון שלה, פשוט שיגע לי את העיניים. והתוכן? התוכן מרגיש כמו איזה טריפ אחד מתמשך – אין לך מושג מה קורה או איפה אתה בכלל, אבל מאיזושהי סיבה, פשוט אי אפשר להפסיק לקרוא.

השם של הסופר היה נשמע לי מוכר, אבל רק אחרי שסיימתי לקרוא אותו, הלכתי לחפש עוד ספרים שלו. ואז גיליתי שאי שם בשנת 2013 כתבתי על ספר אחר שלו – "מתאגרף חיפושית" ונחשו מה? הדבר הראשון שכתבתי על הספר אז הוא, שהוא אוסף של דמויות הזויות ושלא ברור לי על מה לעזאזל הוא חולם, שיוצאים לו כאלה סיפורים הזויים…

ראף הוא בחור לונדוני צעיר, בעל תסמונת ערות שינה נדירה. אפשר להגיד שהשעון הביולוגי שלו זז כל יום שעה אחת אחורה. כתוצאה מזה, שעות השינה שלו לא חופפות לשעות השינה של אנשים נורמטיבים ולכן גם קשה לו למצוא עבודה קבועה ואפילו בת זוג. הוא וחברו אייזיק בוחנים ובודקים כל סם אפשרי. יש לציין להגנתם, שמאוד מעניינת אותם ההשפעה של הסמים על המוח. יש בספר הרבה הסברים, שאין לי מושג אם הם נכונים אבל אני מניחה שכן, על ההשפעות של המרכיבים השונים בסמים, על החלקים השונים במוח. הרבה מילים ארוכות ומפוצצות. זה לגמרי מעניין, אבל קוראת עם בעיות קשב וריכוז כמוני, הלכה שם לאיבוד די מהר.

הספר מתחיל במסיבה במכבסה (כן, מה ששמעתם), שבה ראף שם עין על בחורה ומתאהב מרחוק, וכולם מעוניינים לדעת איפה אפשר להשיג סם חדש שנקרא "נוגה", שכבש את לונדון בסערה.
בינתיים חבר משותף של ראף ואייזק, תיאו, בעליה של תחנת רדיו פיראטית, נעלם והחברים מתחילים לחשוד שהוא נחטף על ידי מסחריות לבנות בעלות מנוע שקט בצורה מטרידה. ואם זה לא היה מספיק הזוי עד עכשיו – אז ראף עולה לאוטובוס, כשהוא מגיע לקומה השניה (אנגליה, זוכרים?) הוא נתקל להפתעתו בשועל. השועל די אדיש אליו ומתחילים להופיע שועלים בעוד מקומות ברחבי לונדון.יתרה מכל זה, אנשים ממוצא בורמזי גם מתחילים להיעלם וראף מתחיל לחשוב שקיימת קונספירציית ענק מתחת לאף של כולם, שמסבירה את כל הדברים האלה.

אז כן, הספר הזוי קצת והיה לי קשה איתו. מאיזושהי סיבה לא ברורה, פשוט המשכתי לקרוא, על אף שהיו שם פסקאות שפשוט הלכתי לאיבוד. ראף פוגש במהלך החיפושים והחקירות כל מיני אנשים, שכל אחד מהם מספר את החלק שלו בסיפור. הסיפורים האלה מחזירים אותנו אחורה בזמן ואז, כמה עמודים אחרי, הסיפור חוזר לדיאלוג המקורי שלו עם ראף וכל זה הוציא אותי מאיזון.

זה ספר מתח בעל עלילה מאוד מפותלת, מורכבת ומסועפת. לפחות עבור הדיוטה כמוני… ברגע שמתחילות להיכנס תאוריות קונספירציה ותאגידים למשוואה – אני הופכת לנעלם. בכל זאת סיימתי את הספר כי חלקים ממנו היו לי מאוד מעניינים. יש לא מעט מידע על חקר המוח ועל השפעות כימיות או ביולוגיות של הסמים על המוח ולמרות ששברתי שיניים בקריאת המושגים, זה היה מרתק.

בשורה התחתונה – הרגשתי שמשהו קצת התפספס לי.

כל אוהבי הקונספירציות למינהם – זה הספר בשבילכם!


דירוג הקואלית:

(שתיים וחצי קואלות מתוך חמש)


פינת העטיפה:

טוב, כמו שכבר ציינתי בהתחלה, אני מאוד אוהבת את הכריכה. האימג' של השועל המטושטש, צבוע בגוונים פסיכדליים – לגמרי מתאים כאן ועוד את העבודה. משהו באימג' הזה מכניס אותך לתוך האווירה של הספר, עוד לפני שאתה פותח אותו בכלל.


ציטוטים:

"אייזיק כל הזמן אומר לו שאין טעם לנסות להימלט משרידים של יחסים מתים. "מבינה סטטיסטית", אמר לו פעם כשהיו שיכורים, "כל פיינט בירה שתשתה בשארית חייך יכיל לפחות כמה מאותן מולקולות חמצן דו-פחמני שהיא הזיעה בפעם הראשונה שהברזילאי המזדיין הביא אותה לאורגזמה. אז כדאי מאוד שתלמד לחיות עם זה".


תגובה אחת על “נוגה / נד באומן

  1. אויי לא!! רק שתי קואלות וחצי?? דווקא אני ממש מחכה לקרוא את הספר,
    מקווה שאיהנה ממנו יותר ממך
    ד.אגב אהבתי מאוד את הכריכה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *