סיפורי איש היער – מבחר אגדות מהטבע הישראלי

איירה: ליאורה גרוסמן

איזה ספר מקסים!

איך שראיתי את הפרסומת בעיתון לספר הזה היה ברור לי שאני רוצה לשים עליו את ידי. תמיד אהבתי את הסיפורים שמדריכי טיולים מספרים על הצמחים השונים. אני מודה שאהבתי את הסיפורים האלה בבגרותי יותר מבצעירותי, ששם עיניין אותי בעיקר החברים ולא המדריך (ובטח לא הצמחים…).

בעצם יש כאן אוסף של מבחר אגדות שקשורות לצמחים השונים שאנחנו יכולים למצוא בקלות בארצנו הקטנטונת. העיבודים הם עכשוויים, ובסוף כל סיפור ישנה "תעודות זהות" בוטניות בהן אפשר למצוא מידע כללי, לאיזה משפחה הצמח שייך, איזו סוג פריחה יש לו, מה הפרי שלו ואיזה שימושים אחרים ניתן לעשות איתו. מי שמספר את הסיפורים הוא "איש היער" ויש גם הקדמה מפיו בתחילת הספר.

את האגדות מלווים איורים מקסימים של ליאורה גרוסמן, שמצליחה להעביר את יופיו של כל צמח במדויק ולשלב אותו בתוך איורי האגדה. יש משהו "של פעם" באיורים שלה ואני מאוד אוהבת את זה. זה הזכיר לי את הספרים שגדלתי עליהם. לא מתיימר להיות משהו "מודרני", וזה ממש מתאים לספר כזה לטעמי.

במבחר האגדות אנחנו יכולים למצוא סיפור עממי על ההדס, סיפור של האחים גרים על החיטה, סיפור על הנרקיס שסוף סוף התאהב על פי המיתולוגיה היוונית, הסביון של לוין קיפניס ועוד. סך הכל תשע אגדות שונות. מה שמביא אותי לשאלה – למה רק תשעה סיפורים?? אני מכירה הרבה יותר וציפיתי לספר עב כרס, כזה שמתאים לסיפורי אגדות. דמיינתי את עצמי מתיישבת ליד הבן שלי במיטה ופותחת באופן אקראי בעמוד עם מספר תלת ספרתי… יש מצב אולי לכרך ב'?

הסיפורים מנוקדים כמובן והשפה נערכה קלות (אני מניחה שלא כך הייתה במקור) כך שתתאים לילדי המאה ה-21. בכל סיפור גלום מוסר השכל, מה שתמיד מוסיף נופך חינוכי לכל העסק. ובעיקר – יגרמו לכל ילד לאהוב את הטבע, שהרי הוא מתנה שקיבלנו ואנחנו לא תמיד שומרים עליו כמו שצריך. דווקא בימים אלו, אחרי השריפה בכרמל, חשוב לשמור על מה שנשאר כמה שיותר ולהעביר את המסר הזה הלאה, לילדים.

דבר נוסף ומקסים הוא האתר שפתחו לספר – אתר יפייפה בו אפשר למצוא את כל עמודי הספר, ואפילו להדפיס אותם, מערכי שיעור שנועדו לקרב ילדים לטבע, דפי ציור (לתחרות ציורים שתהיה בהמשך), מידע כללי על הצמחים המוזכרים בספר ומפגשי סופר עם ינץ לוי.

מומלץ בחום, ולא רק לקטנטנים. במיוחד מומלץ להקריא בסמיכות לט"ו בשבט 🙂


דירוג הקואלית:

(חמש קואלות מתוך חמש)


פינת העטיפה:

העטיפה מקסימה והיא מאגדת בתוכה שלל דמויות מתוך הסיפורים על צמחיהם ודרקוניהם. אהבתי את בחירה בפונט ובאופן כללי את כל האווירה. האיורים של ליאורה גרוסמן נעשים, אם אני לא טועה, בצבעי עיפרון וזה כל כך מתאים, זה ממש מחזיר אותי לילדות. מקסים מקסים ועוד פעם מקסים.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *