עוצר נשימה

אם יש משהו שתמיד נעים לי להיזכר בו היא תחושת ההתאהבויות בתקופת גיל העשרה. הראשוניות של כל תחושה כזו, הייחוד של כל אחת מהן והעוצמות שבהן חווים את קשת הרגשות הזו בגיל ההתבגרות מדהימה. יש רגעים שהייתי מתה לחזור אי שם לשנות ה-90, רק בשביל לחוות את זה שוב מחדש.
תוסיפו לתחושת ההתאהבות הזו גם גילוי עצמי (שגם היא לא חסרה בגיל הזה) ותקבלו את 'עוצר נשימה' – הרומן הגרפי של אליס אוזמן שסוף סוף תורגם לעברית.

צ'רלי הוא תלמיד כיתה ט' בבית הספר לבנים טרוהאם. הוא גיי שיצא מהארון שנה לפני, לא בהכרח כי תכנן, אלא פשוט כך יצא אחרי תקופה לא פשוטה של הצקות ובריונות מצד חבריו ללימודים. הוא מצוי במעין קשר סודי עם בחור בשם בן, שעדיין לא יצא מהארון, ובעצם רק מנצל אותו בזמן שהוא יוצא עם בחורות בפומבי.
כל התלמידים בבית הספר מחולקים לקבוצות רב גילאיות לצורכי לימודים ובמסגרת החדשה הזו מושיבים אותו ליד ניק, שחקן רוגבי שלומד שנה מעליו.

צ'רלי הוא טיפוס ביישן ודי מתנצל ועל אף שכבר יצא מהארון – גם חסר ביטחון. ניק הוא האנטיתזה שלו, הוא גבוה וחסון, פופולרי וידוע כסטרייט. הם מתחברים. מהר מאוד צ'רלי מבין שהזמן שהוא מבלה עם ניק הוא הזמן הכי טוב שלו ביום ומתחיל לתהות האם ניק מרגיש אותו דבר.
וכמו שכתוב בגב הספר:

בן פוגש בן.
הם נהיים חברים.
לב פוגש לב.
והעניינים מסתבכים…

הספר הזה הרגיש לי כמו קפיצה קטנה לחו"ל. לא יוצא לראות הרבה רומנים גרפיים כאלה, על נייר ממוחזר עם ניחוח שלא מכאן. אין הרבה טקסט ויחד עם זאת יש בו המון רגש. מדהים כמה רגש מצליחה אליס אוזמן להעביר באיורים שלה. החלוקה של הריבועים היא לא קבועה. יש עמודים עם חמישה ויש כאלה עם אחד. ההחלטה כמה להכניס בכל עמוד משפיעה באופן ישיר על הרגשות שעולים ממנו. כשיש הרבה – לרוב מרגישים את הלחץ או אם מישהו מדבר מהר, וכשיש מעט – מרגישים מעין רוגע נעים ומיקוד במה שאוזמן רצתה להדגיש.
הבעות פנים, הטיה קלה של הראש או ריבוע רק של עיניים או ידיים, בשילוב המיקום של בלוני הטקסט ומידי פעם מילים כמו "סומק" או "התנגשות" גורם להכל להיות צבעוני וחי, אפילו שבפועל הכל בשחור לבן.

מתוך עוצר נשימה

אם לא היה ברור – אהבתי מאוד. הספר נוגע בהרבה נושאים חברתיים חשובים. בין היתר מוצגות פה שתי מערכות יחסים – המערכת הקודמת של צ'רלי עם בן, שהיא לא מכבדת, מנצלת ונגמרת בצורה לא טובה בכלל, לעומת מערכת היחסים אשר נרקמת עם ניק, שבכלל לא בטוח במיניות שלו ולא יודע איך להתייחס לכל מה שהוא מרגיש כלפי צ'רלי. זה ספר מדהים לבני נוער, אגדיל ואומר אפילו – חיוני. וזה אחד הספרים הכי מתוקים שיצא לכם להיתקל בהם בזמן הקרוב.

סוף הספר פתוח ונראה שיש למה לצפות בהמשך. ממש בקרוב יראה אור הספר השני. בינתיים (אם אתם סקרנים) אתם יכולים לקרוא עוד מהקומיקס אונליין.

בסוף הספר אפשר למצוא עוד מידע על הדמויות ותהליך היצירה של "עוצר נשימה".


דירוג הקואלית:

(חמש קואלות מתוך חמש)


פינת העטיפה:

העטיפה היא תמונת מראה של העטיפה המקורית – רואים בה את צ'רלי (משמאל אצלנו) וניק, עומדים בגבם אלינו הצופים מסביב עלי שלכת. עלי השלכת גם מלווים חלק מהעמודים בתוך הספר. הגוונים של ירוקים ברוב הכריכה, עם נגיעות קלות של ורוד. נעים ורגוע ומתאים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *