פרנסוס על גלגלים

אז סוף סוף, אחרי כמעט שנתיים, הגעתי לזיקית הראשונה. הספר הראשון שיצא בהוצאה המקסימה הזו. מאז הרבה זיקיות החליפו צבעים, והשבוע נחת אצלי בתיבה הספר ה-13 במספר. הסיבה היחידה שלא קראתי עד עכשיו את "פרנסוס" היא העובדה שבשלב מסוים הספר אזל בהוצאה ולקח קצת זמן עד שחזר למדפים. שמעתי עליו  כל כך הרבה דברים טובים, שהייתי חייבת לבדוק את העינייןוהנה אנחנו כאן.

הלן מק'גיל גרה עם אחיה אנדרו באיזו עיירה קטנה בארה"ב. היא בת 39 וכל כולה עסוקה בניהול משק הבית וטיפול באחיה, סופר שיוצא מידי פעם למסעות ארוכים ומשאיר אותה לבדה עם כל המטלות. יום אחד מגיעה עגלה משונה מלאה ספרים אל הבית וממנה יוצא אדון חביב בשם רוג'ר מיפלין. הוא אומר להלן כי הוא מעוניין למכור את כל העגלה (העונה לשם פרנסוס על גלגלים), על תוכנה, ונראה לו שהדבר יעניין את אחיה. הלן לא הייתה מוכנה בשום פנים ואופן שאנדרו יראה את העגלה, כי היה ברור לה שיתלהב, ירכוש אותה ושוב יצא למסע נדודים ארוך. על מנת למנוע ממנו את רכישת העגלה, ממהרת הלן ורוכשת את העגלה בעצמה. וכך, בהחלטה של רגע וסידורים מועטים יוצאת לחוויה משל עצמה, הראשונה מזה שנים רבות.

זה ספר לאוהבי ספרים, לאוהבי הרפתקאות ולאוהבי אנשים. מיפלין מצטרף תחילה אל הלן, על מנת ללמד אותה את העבודהמכירת ספרים בדרכים, במקומות שבהן אין חנויות ספרים מסודרות. הוא חדור מוטיבציה ואהבה לספרים ואי אפשר שלא לאהוב אותו ולהשתכנע לקנות משהו. אנשים מחבבים אותו, מזמינים אותו לביתם ומחכים לביקוריו החוזרים מידי כמה חודשים. הלן מתפעלת ולומדת. בדרך הם משוחחים, מתווכחים, שותקים ומהרהרים.

הלן היא דמות משעשעת. לראשונה בחייה היא עושה משהו עבור עצמה והדבר גורם לה להרהר מה הפסידה בכל השנים האלה כאישה, ובכלל על מעמדן של נשים כעקרות בית. רוג'ר מיפלין גם הוא דמות סוחפת למדי, יש לו מונולוגים שלמים על ספרים, ספרות, השכלה ובורות, והכל בשפה קלילה וקריאה.

לא קורה בספר יותר מידי ועדיין לא יכולתי לעזוב אותו. זה ספר מצחיק, מלא בתקווה, שיעשה לכם חשק לצאת למסע, חמוד ובעיקר מעורר השראה. לא מפתיע כלל שהספר הפך לרב מכר והצליח להחזיק הרבה שבועות בראש הרשימות של החנויות הפרטיות. זו פשוט סוכריה אמיתית.

ספרי זיקית נמכרים אך ורק בחנויות הפרטיות, מתוך רצון אידאולוגי לחזק את החנויות אל מול רשתות הענק, שמרשות לעצמן מבצעים מטורפים. העובדה ש"פרנסוס" נשאר רב מכר כל כך הרבה זמן מראה שזה הצליח. כל הספרים של זיקית נמכרים במחיר זהה של 50 ₪, ללא מבצעים. רק על העיניין הזה יש להוריד בפניהם את הכובע, ואני מזכירה את זה בכל פעם שאני כותבת על ספר שלהםסחטיין עליכם ותמשיכו ככה!

ולכם הקוראים אני מאחלת שתמצאו חנות פרטית שמוכרת את הספרים של זיקית ותשיגו לכם עותק של הספר הזה, רצוי אפילו כמה עותקים, כי זה ספר שתרצו לתת מתנה לאנשים שאתם אוהבים.


דירוג הקואלית:

(חמש קואלות מתוך חמש)


פינת העטיפה:

כל הספרים שיצאו עד היום בהוצאת זיקית הם בעלי קו עיצובי אחיד. הדברים היחידים שמשתנים הם צבע העטיפה, שכיאה לזיקית משתנה כל פעם, והאיור הקטן על הכריכה. שם הספר והסופר כתובים תמיד באותו הפונט ובאותו הגודל, שם המתרגם כתוב כבר על הכריכה הקדמית ואפשר למצוא בכריכה האחורית והפנימית הרבה מידע על הספר, הסופר, מעצב הסדרה, המאיירת ושלל המלצות על הספר. עוד לא נתקלתי מימיי בספר שמספק כל כך הרבה אינפורמציה בכריכה. זה מקסים בעיני ונותן מקום של כבוד לכל המעורבים ביצירה. עוד דבר יפה הוא שבכריכה הפנימית של כל ספר ישנה סימנייה, אותה תולשים מתוך הכריכה הפנימית בצורה מושלמת, גם היא צבועה בצבעי הכריכהוהנה חסכתם לכם סימנייה. האיור על הספר הראשון בסדרה מציג עגלה עם סוס, הרי הוא "פרנסוס" בכבודו ובעצמו.


ציטוטים:

"היגיון בריא?" הוא חזר על דברי, "אלי הטוב, גברתי, היגיון הוא הדבר הכי פחות בריא בעולם".

"דברנים לעולם אינם כותבים. הם רק ממשיכים לדבר".

"זו הייתה הפעם הראשונה, אני חושבת, שבה הבנתי כיצד מרגיש אנדרו באותם טיולי נדודים שלו. למה כל זה הוסתר ממני בעבר? מדוע המיסתורין הנשגב של אפיית לחמים עיוור את עיניי זמן רב כל כך למיסתורין של השמש, של השמים ושל הרוח בעצים? חלפנו על פני בית חווה לבן סמוך לדרך. בשער ישב האיכר על בול עץ, מגלף מקל ומעשן מקטרת. מבעד לחלון המטבח ראיתי אישה מבריקה את התנור. רציתי לזעוק: "הו, אישה פתיה! הניחי לתנורך, לסירייך, למחבתותייך ולמטלותייך ולו ליום אחד! צאי וראי את השמש בשמיים ואת הנהר הרחוק!"

"אילו קורבנות מגוחכים לתשוקות מנוגדות אנחנו! כשאדם יושב במקום אחד, הוא עורג לנדודים, וכשהוא נודד הוא עורג לבית. ועם זאת, מה בהמי הוא השובעכל הדברים הגדולים בחיים נעשים בידי אנשים שאינם שבעי רצון.

ישנם שלושה מרכיבים לחיים הטובים: לימודים, רווחים וכיסופים. במסלולו על האדם ללמוד, עליו להרוויח לחם לעצמו ולאחרים ועליו גם להיכסף: להיכסף לדעת את הבלתי ניתן לידיעה".


5 תגובות על “פרנסוס על גלגלים / כריסטופר מורלי

 1. בוקר אור יקירתי 🙂
  5 קואלות כנראה זה ספר חובה.. תודה אחפשו בסיפריה!!

 2. או! הגיע הזמן באמת שתקראי אותו!
  🙂
  שמחה שנהנית. נשיקות :*

 3. קראתי בהמלצתך ונהנתי בטירוף !
  תודה , קואלת ספרים שלי..
  קראת עוד ספרים בהוצאה שאת ממליצה עליהם ?

 4. היי לאה!
  נכון לעכשיו, זהו הספר השלישי שקראתי.
  פה בבלוג תוכלי למצוא המלצות על "האדון שנפל לים" ועל "שעה חופשית" (את יכולה לחפש לפי שם ההוצאה בחיפוש).
  את שניהם אהבתי מאוד.
  מקווה שגם את תאהבי 🙂

 5. כל אדם צריך לקרוא את הספר הזה ואולי בזכות זה יתמלאו לימודי הרוח ביותר סטודנטים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *