קטנטנה בגינה – שירים לפעוטות

איורים: ולי מינצי

יש משהו מאוד נוסטלגי בהגדרה "שירים לפעוטות", עושים היום מעט מאוד כאלה. זה תמיד נראה כאילו ה"שירים" מלווים את הקטנטנים שלנו כבר שנים – "הדואר בא היום", "רד אלינו אוירון" ושאר שירים שכבר הפכו לסוג של נכסי צאן ברזל נראים כאילו כתבו אותם לפני עידן ועידנים (מה שנכון, אגב). אז יש משהו נחמד ומרענן בקובץ של גלית ראב"ד.

מדובר באסופת שירים קצרים מאוד, רובם בני ארבע שורות, שמחולקים לשישה שערים – קטנטנה, בגשם, אחי מיכאל, בים, מתרחצת ונרדמת. כל שער מתייחס לחוויות ילדות ראשונות. רוב השירים מובאים מפי נקודת מבטו של הילד והם כל כך תמימים, שזה פשוט מקסים.

מה שיפה זה שהשירים נוגעים בדברים הקטנים של החיים שאנחנו, כמבוגרים, כבר לא שמים אליהם לב או שכבר לא מתרגשים מהם כמו ציפורים בשלולית, תחושת הגשם על יד המושטת מהחלון או איסוף צדפים בים. יש גם, כאמור, פרק שכולו מתייחס לאח חדש בשם מיכאל ועל חוויותיה של הגר, האחות הגדולה בעקבות התוספת למשפחה.

הקובץ מתחיל בשיר שבו הגר מתוארת ישנה:

"קְטַנְטַנָּה, קְטַנְטַנָּה,

יְשֵׁנָה, יְשֵׁנָה,

שְׁנִי פִּצְפֹּנֶת, שְׁנִי יַלְדָּה,

אַתְּ אַחַת וִיחִידָה."

אחרי שהגר קמה ורצה לגינה, מטיילת בגינה, בגשם, בים ומתוודאת לאחיה מיכאל, הקובץ מסתיים שוב בשינה וכך נסגר לו מעגל:

"נוּמִי נוּם, יַלְדה מופְלָאָה,

שׁוּטִי שׁוּט בְּסִירַת הַפְתָּעָה,

הַיָּם שָׁלֵו, וְיָרֵחַ וָרֹד

מַשְׁגִּיחַ שֶלֹּא תַּרְחִיקִי מְאוֹד.

שׁוּבִי שׁוּב כִּי עָלָה הַיּוֹם,

בּוֹאִי לְאִמָּא, יַלְדַּת חֲלוֹם,

גַּלִּי לִי, גַּלִּי – מָה שָׁם רָאִית,

אֵיפֹה הָיִית וּמָה עָשִׂית?"

העיצוב של הספר והאיורים של ולי מינצי תורמים לניחוח הנוסטלגי שהספר מדיף. הפורמט – קצת צר מהרגיל ומאורך מזכיר את הספרים של פעם. האיורים פשוטים, לא מתחכמים, צבעוניים אבל לא מציקים בעין ויש בהם המון חום ואהבה. מקסים.

זה ממש סוג של ממתק נדיר בתוך כל הספרים הארוכים, הציניות והנסיונות לעשות דברים "אחרת" או "טובים יותר" או "מתוחכמים". היופי של הספר הזה טמון בתמימות שהוא מביא, בדמיונות שיש רק לילדים (לפני שהם מתקלקלים).

גם אם אני חושבת ממש חזק אני לא מצליחה להגיד מילה רעה על הספר, אני אפילו לא מעלה בדעתי משפט ציני אחד פשוט כי אין. זה טהור.

באתר ההוצאה הספר מופיע תחת  הגילאים 3-6. יש מצב שאפשר להקריא אותו גם לקטנים יותר, אבל לא קטנטנים ממש, פשוט כי לא נראה לי שהם יבינו.


דירוג הקואלית:

(ארבע קואלות מתוך חמש לאוהבי הז'אנר. מי שאוהב סיפורים – לא בשבילו.)


פינת העטיפה:

על העטיפה אנו רואים את אחד האיורים מתוך הספר שכולם, כאמור, מקסימים. האיור הספציפי הזה לקוח מתוך שיר שקוראים לו בפשטות "טיול" ובו מתארת הגר איך היא לוקחת את הדובי שלה לטיול.

האיור הזה הוא אמנם צבעוני, אבל לא קופץ לעין יותר מידי, מה שגורם לו להיראות קצת ישן. אני דווקא אהבתי את זה – זה מתאים לתחושה הכללית העולה מהספר.


תגובה אחת על “קטנטנה בגינה – שירים לפעוטות / גלית ראב"ד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *