איורים: עינת צרפתי

כבר סיקרתי באהבה רבה שירים שהפכו לשירים כמו "אנשים טובים באמצע הדרך" ו"מדוע לובשת הזברה פיג'מה". אני אוהבת את הז'אנר הזה. זה גם מחזיר עטרה ליושנה עבור שירים שלא נס ליחם, נותן להם מקום של כבוד וגם גורם לי לשיר יחד עם הזאטוט בזמן ההקראה (אגב, אני לא בטוחה שהשירה שלי זה הדבר האחרון שכדאי לשמוע לפני השינה, ובכל זאת…).

אז הפעם לפנינו שיר נוסף של נעמי שמר – שנים עשר ירחים. השיר כבר מזמן הפך לשיר המנון לחודשי השנה העברית ואני די בטוחה שרוב ילדי ישראל החילונים לא היו זוכרים את החודשים העבריים ללא השיר.

הוצאת כנרת לקחו את השיר והפכו אותו לספר, בליווי איורים של עינב צרפתי. זה ספר קטן וקצר, כמו השיר. כל כפולת עמודים מייצגת שורה בשיר ומלווה באיור על פני שני העמודים. את השיר עצמו אני לא צריכה להציג, אני אוהבת את נעמי שמר, את החריזה שלה ואת העברית היפה. מאוד מאוד אהבתי את האיורים, הם מייצגים נאמנה את הטקסט ומובאים כל פעם מנקודת מבט אחרתמהצד, מלמטה, מלמעלה, מגובה העשב, מרחוק ומקרוב.

הזאטוט (בן שלוש וחצי) מכיר את השיר בעל פה ואוהב את הספר מאוד. הבעיה מתחילה כשבוחרים, באופן טבעי, לשיר את הספר ולא לקרוא אותו ואז הוא פשוט נגמר די מהר. וכיוון שהשורה האחרונה בשיר היא "..והתחלנו את שירנו מהתחלה", אין לי ברירה אלא להיכנע ללחץ הפיזי הממש לא מתון שמופעל עלי ולשיר שוב. ושוב. ושוב. תיזהרו – זה יכניס אתכם ללופ שלא יגמר לפני תשרי.

סביר להניח שבקריאה ראשונה תצטרכו להסביר לקטנטנים מילים שהם לא מכירים כמו "חֶרְמֵשִׁים" או הפועל "הִבְכִּיר", ויחד עם זאת צפויה לכם הנאה צרופה.

הייתי שמחה אם הספר היה יותר ארוך, פשוט על ידי חזרה על השיר, אולי עם ציורים אחרים, סתם כדי שלא נרגיש שאנחנו משלמים 59 ₪ על ספר קטנטן וקצר.

ממליצה בחום!


דירוג הקואלית:

(ארבע וחצי קואלות מתוך חמש – חצי קואלה יורדת על האורך לעומת המחיר)


פינת העטיפה:

האיור שעל הכריכה לא מופיע בתוך הספר, אלא עומד בזכות עצמו. אנחנו רואים את שני הילדים, שהם בעצם ה"גיבורים" של הספר, שוכבים להם על הגב, מסתכלים על השמיים ונושפים על סביונים. לידם שוכב כלב וסביבם פרפרים. איור מקסים, אופטימי ומשקף יפה את הספר ותוכנו.


תגובה אחת על “שנים-עשר ירחים / נעמי שמר

  1. תודה רבה יקירתי..
    שיר שכולנו גדלנו עליו, שמחה שהוא לא נעלם לדור הצעיר 🙂
    שבוע טוב!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *