מסע אל 101 עצים מופלאים בישראל

לא מזמן קטלתי כאן ספר טיולים. הביקורת הופיעה גם באתר תפוז וכתגובה, כתבה לי הגולשת אביבה יובל את המשפט הבא: "יש לי ספר מקסים מעם עובד "101 עצים מופלאים" שמטייל ברחבי הארץ בעקבות 101 עצים ייחודיים, וברובו מותאם למשפחות (עם עגלות)כשהוא נמצא לצד אטרקציות נוספות לעיתים. הספר הספציפי ההוא בהחלט ייחודי בנוף ספרי הטיולים, אבל מכיוון שכמוני יש עוד לא מעט אנשים שבונים ספרית טיולים משלהם בכל עת, הרי שלספרים כאלו תמיד יש מקום." (אביבה – אני מקווה שזה בסדר שאני מצטטת אותך…).

סיקרן אותי מאוד הספר המדובר והחלטתי לשים את ידי עליו. והנה – באה לה המלצה חמה מאוד!

נתחיל בפרטים היבשים – אי אפשר בדיוק לקרוא לזה *ספר טיולים*, כי אין פה ממש מסלולים, אלא יותר אתרים ספציפיים, שמסודרים על פי איזורים. בכריכה האחורית כתוב:"ספר זה מספר את סיפורם של 101 עצים מיוחדים בישראל, שאין דומה להם. יש שצמחו לממדים בלתי רגילים ואחרים מלווים את תולדותינו מאות שנים; יש עצים שהתקדשו על ידי יושבי הארץ, ויש שהפכו עדים נאמנים לעלילות ולאירועים בתולדות ארץ ישראל. יש שיופיים מושך את העין, ויש שצומחים במקומות מרהיבים. הספר מביא את נקודת מבטם של העצים על הטבע, על התרבות ועל האמונות שהותירו אחריהם דורות של אנשים שחיו בארץ הזאת".

לכל עץ מוקדשים שני עמודים – בעמוד אחד הטקסט ובו מידע: הכתובת והמיקום המדויק שהעץ נמצא בו (אפילו מה המרחק מהרכב) ומידע כללי על העץ – הסיפור שמאחוריו והאמונות שקשורות בו ובעמוד הנגדי – צילומים יפייפיים של חנן ישכר. הצילומים כאן עושים עבודה מדהימה, הם נותנים לכל אחד מהעצים את הכבוד המגיע לו.  בעזרת עדשות רחבות מצליח ישכר להכניס לרוב את כל העץ ולפעמים יש תצלום נוסף של תקריב מסוים של אחד הענפים או הגזע. לא תארתי לעצמי שעץ יכול להיות כל כך עשיר.

בסוף הספר יש פרק קטנטן שנקרא "לזכרם" והוא על עצים שהיו ואינם. ואחריו גם תעודות זהות של כל העצים המופיעים בספר.

בקיצור – זה בדיוק מה שחיפשתי בספר טיולים, משהו מרענן, משהו שלא חשבו עליו קודם ומקומות מיוחדים. שוב פניתי לחבר שלנו, שהוא מדריך טיולים, על מנת שיעיף מבט (אחרי שעשיתי זאת עם ספר הטיולים ההוא שקטלתי). הוא דיפדף בספר ואמר שיש שם כמה מקומות שאפילו הוא לא מכיר. זה מבחינתי מספיק בשביל להבין שיש מולי ספר עם אתרים ייחודיים ומעניינים.


דירוג הקואלית:

(ארבע וחצי קואלות מתוך חמש – כי זה ספר גדול, שלא נכנס לתיק וחבל להשאיר אותו באוטו…)


פינת העטיפה:

הצילום המרהיב שעל העטיפה אינו מופיע בספר וזה חירפן אותי כי תארתי לעצמי שהעץ כן מופיע בספר, פשוט מזוית אחרת. אם אני לא טועה, מדובר בשיטה סלילנית ("מלכת המדבר" על פי יעקב שקולניק) שנמצאת בתל פרעה הדרומי, שבנחל הבשור שבנגב. אני מבקשת, אם לא קשה, ליצור איתי קשר ולהגיד לי אם אני אכן צודקת… בכל אופן – מדובר בצילום מהמם, חלקו העליון הוא שמיים כחולים, זרועי עננים, באמצע צמרתו הירוקה של העץ וחלקו התחתון הוא אדמת הנגב הצהובה. ממש מנעד יפה של גוונים – כחול, ירוק וצהוב, מחולקים על פי "חוק השלישים", מה שעושה את הכל עוד יותר נעים בעין.


תגובה אחת על “מסע אל 101 עצים מופלאים בישראל / יעקב שקולניק

  1. גם אני קראתי את מה שכתבה עליו אביבה, וגם אחרים, והבנתי שהוא משהו שגם אני הייתי אוהב. במיוחד אם הייתי מטייל בארץ 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *